Τρίτη 23 Σεπτεμβρίου 2014

Εντυπωσίασαν οι Έλληνες τριαθλητές στο Βαλκανικό του Burgas

O James Chronis πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση κατακτώντας το ασημένιο μετάλλιο, ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Γρηγόρης Σουβατζόγλου που πήρε την 5η θέση...Τι δήλωσαν στο othersportsnews.gr Νίκος Σπυριδαντωνάκης και Γρηγόρης Σουβατζόγλου

Burgas, ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ– Εξαιρετικές ήταν οι εμφανίσεις των Ελλήνων τριαθλητών στο Βαλκανικό πρωτάθλημα που διεξήχθη στο Burgas. Η ελληνική αποστολή εμφανίστηκε πολύ δυνατή και ανταγωνιστική με τον Ελληνοαυστραλό James Chronis, που πλέον τρέχει με τα ελληνικά χρώματα, τον Γρηγόρη Σουβατζόγλου, τον Γιώργο Αλυφαντή και τον Άλκη Καφώρο να συμμετέχουν στην κατηγορία των Elite, τον Άγγελο Μαυρογιάννη και τον Παρασκευά Πολίτη να παίρνουν μέρος στην κατηγορία των Junior, την ταλαντούχα Ελένη Στασινοπούλου στην ίδια κατηγορία, ενώ στην κατηγορία Youth η Ελλάδα εκπροσωπήθηκε από τον εξαιρετικό Θέμη Βασιλειάδη και τον Luis Woodgate

Πολύ καλό ξεκίνημα

Στην κατηγορία των Elite-παράλληλα με το Βαλκανικό διεξαγόταν και αγώνας open-ο αγώνας ξεκίνησε ιδανικά για τα ελληνικά χρώματα με τον Chronis να βγαίνει πρώτος από τα νερά της Μαύρης Θάλασσας διανύοντας τα 750μ. σε χρόνο 00:12:27.
10683459_361234710699088_975011428531689231_o
Τον Έλληνα τριαθλητή ακολούθησε οΓρηγόρης Σουβατζόγλου, αλλά και ο έμπειρος και παράλληλα έξι φορές Βαλκανιονίκης, Ognjen Stojanovic με 00:12:29. Λίγο πιο πίσω από τον Σουβατζόγλου και συγκεκριμένα στην έβδομη θέση βρέθηκε ο Γιώργος Αλυφαντής με 00:12:48, ενώ ο τέταρτος της ελληνικής παρέας Άλκης Καφώρος ήταν 15ος με χρόνο 00:14:02.

«Θρίλερ» μέχρι το τέλος

Από εκεί και πέρα δημιουργήθηκε ένα γκρουπ έξι τριαθλητών με τον Chronis να βρίσκεται στη πρώτη θέση ενώ μέσα στην εξάδα ήταν και ο Γρηγόρης Σουβατζόγλου. Οι θέσεις άλλαζαν συνεχώς με τους “6” να…συνεργάζονται με ιδανικό τρόπο.
Chronis και Stojanovic άρχιζαν να ξεχωρίζουν στο τρέξιμο με τον Σέρβο να κυνηγάει τον Έλληνα τριαθλητή που άντεχε στην πίεση. Ο Chronis ήταν πρώτος και μετά τη δεύτερη αλλαγή (από ποδήλατο σε τρέξιμο), ενώ ο Σουβατζόγλου παράμενε πιο πίσω και μέσα στο γκρουπ των «6».
Λίγο πριν από το φινάλε ο Stojanovic έκανε την επίθεσή του ξεπέρασε τον Chronis και τερμάτισε πρώτος με χρόνο 00:57:21. Στην δεύτερη θέση βρέθηκε ο James Chronis με 00:57:34 έχοντας καταβάλει μια τεράστια προσπάθεια.
Οι επόμενες δύο θέσεις άνηκαν σε τριαθλητές από την Κροατία. Ο λόγος για τους Matija Lukina (3η θέση) και Matija Krivec (4η θέση) οι οποίοι τερμάτισαν σε 00:58:00 και 00:58:32, ενώ πέμπτος ήταν ο Γρηγόρης Σουβατζόγλου που ολοκλήρωσε την προσπάθειά του σε 00:58:44.
Εξαιρετική εμφάνιση και από τον Γιώργο Αλυφαντή που πέρασε τη γραμμή του τερματισμού στην 9η θέση με 01:00:43, ενώ ο Άλκης Καφώρος κατέλαβε την 15η θέση τερματίζοντας σε 01:07:00.
IMG_8058
Στη γενική, καθώς όπως αναφέραμε διεξήχθη παράλληλα και το open, Stojanovic και Chronis πήραν τις πρώτες δύο θέσεις, ενώ τρίτος ήταν ο Αμερικάνος Dan McIntosh που είχε χρόνο 00:57:45.
Ο Σουβατζόγλου πήρε την 6η θέση στη γενική, ενώ Αλυφαντής και Καφώρος πλασαρίστηκαν στην 13η και 19η θέση αντίστοιχα.

«Πετύχαμε το στόχο μας»

Στο othersportsnews.gr μίλησε ο προπονητής τριάθλου Νίκος Σπυριδαντωνάκης, ο οποίος στάθηκε στο γεγονός ότι ο στόχος που είχε μπει πριν το Βαλκανικό επετεύχθη, ενώ έκανε λόγο και για μία άκρως ανταγωνιστική διοργάνωση.
1606888_10203881871980799_3576339905526583477_n
«Ήταν μία πολύ καλή διοργάνωση και πολύ αναταγωνιστική. Υπήρχαν πολλές συμμετοχές και μπορώ να πω ότι από το 2010 που παρακολουθώ τις εξελίξεις του Βαλκανικού, το φετινό είχε τους περισσότερους τριαθλητές. Η διαδρομή ήταν σχετικά εύκολη και δεν είχε πολλά ανηφορικά κομμάτια. Από την πλευρά μας πιστεύω ότι τα παιδιά πήγαν πολύ καλά και γενικά θεωρώ ότι πετύχαμε το στόχο μας. Για τον Γρηγόρη είχαμε πει ότι ένα πλασάρισμα στην 6άδα θα ήταν ιδανικό (όπως κι έγινε), ενώ για τους υπόλοιπους ένα αξιοπρεπές πλασάρισμα θα ήταν ό,τι καλύτερο».

«Ευχαριστήθηκα τον αγώνα»

Στο othersportsnews.gr μίλησε και ένας εκ των πρωταγωνιστών της ελληνικής αποστολής ο Γρηγόρης Σουβατζόγλου. «Είμαι πολύ ικανοποιημένος. Πραγματικά ευχαριστήθηκα τον αγώνα. Η διαδρομή δεν ήταν δύσκολη. Βγήκα από το νερό μέσα στους πρώτους «6» και δεν τους έχασα ποτέ. Το ποδήλατο ήταν μια χαρά, ενώ και στο τρέξιμο είχα ελαφριά πόδια και όλα πήγαν καλά», όσο για τον επόμενο στόχο; «Φυσικά, το Ευρωπαϊκό Κύπελλο στο Λουτράκι, ο οποίος θα είναι και ο τελευταίος αγώνας της σεζόν».